Wierzchowisko: srebrny jubileusz szkoły podstawowej

Srebrny jubileusz 25-lecia działalności świętuje w tym roku szkoła w Wierzchowisku – niewielkiej, liczącej 713 mieszkańców wiosce należącej do gminy Wolbrom i parafii w Szreniawie. Z tej okazji 17 maja w siedzibie szkoły odbyły się uroczystości rocznicowe. Rozpoczęła je Msza św., której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak wraz z ks. Michałem Bordą, dyrektorem Wydziału Katechetycznego, oraz byłym proboszczem szreniawskiej parafii, ks. Kazimierzem Syrkiem.

„Wasza szkoła powstała 25 lat temu dla jednego celu, jakim było, jest i będzie wychowanie młodego pokolenia Polaków, czyli kształtowanie osoby ludzkiej. W wasze ręce został złożony wielki skarb, jakim jest młody człowiek” – mówił Biskup. Podkreślał, że szkoła musi w tym działaniu współpracować z rodzicami, którzy z woli Boga są pierwszymi wychowawcami. Apelował także, by obok niezwykle ważnego przekazu wiedzy nauczyciele przekazywali także wartości, bez których człowiek może wiedzę wykorzystać do złych celów.

Historia szkolnictwa w Wierzchowisku sięga końca XIX wieku. Ówczesne zajęcia obejmowały etap edukacji elementarnej: czytania i pisania, po czym dzieci z okolicznych  wiosek: Sulisławic, Lgoty, Brzozówki, Budzynia, Buku i Poręby Górnej, uczęszczały do szkół w Wolbromiu lub Miechowie. Po dozyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wprowadzono nauczanie w języku polskim. Szkoła funkcjonuje do lat 70-tych, po czym staje się punktem filialnym Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, prowadzącym nauczanie w klasach I-III. Budowa nowej szkoły rozpoczyna się w 1986 roku. 1 września 1994 roku szkoła w Wierzchowisku staje się 8-klasową, samodzielną podstawówką (a od 1999 roku szkołą sześcioklasową oraz gimnazjum). W 2001 roku szkole nadano patronat Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

zródło: diecezja sosnowiecka

30 komentarzy

 1. … [Trackback]

  […] Here you can find 19201 more Info on that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 3. … [Trackback]

  […] There you will find 72766 more Info on that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

 7. … [Trackback]

  […] Here you can find 20794 additional Info to that Topic: parafiaszreniawa.pl/index.php/2019/05/18/wierzchowisko-srebrny-jubileusz-szkoly-podstawowej/ […]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.