TRIDUUM PASCHALNE W NASZEJ PARAFII

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii koronawirusa w Polsce, zgodnie z zarządzeniem organów państwowych, podczas wszelkich obrzędów sprawowanych wewnątrz kościoła czy kaplicy (msza święta, nabożeństwa, spowiedź święta i inne sakramenty) może przebywać jednorazowo maksymalnie do 5 osób. ZALECAMY ABY W ŚWIĄTYNI UCZESTNICZYŁY TYLKO TE OSOBY KTÓRE ZAMÓWIŁY INTENCJE.

WIELKI CZWARTEK godz. 18.00

Pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W Dzień Kapłański szczególnie prosimy Was o modlitwę w naszej intencji, abyśmy potrafili służyć Wam jak najlepiej. Do południa w sosnowieckiej katedrze odprawiana jest tzw. Msza Krzyżma, w czasie której Ks. Biskup poświęca oleje wykorzystywane  przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.

Po południu w kościołach odprawia się Mszę Św. „Wieczerzy Pańskiej”. Dzwony biją na hymn  „Chwała na wysokości Bogu”, po czym milkną aż do Wigilii Paschalnej. Po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tabernakulum. W tym roku ze względu na przepisy związane z epidemią nie ma przeniesienie Najśw. Sakramentu do ciemnicy.

Ten dzień to również dziękczynienie za Eucharystię, za to, że Chrystus zostawia się dla nas jako pokarm pod postacią chleba i wina.

WIELKI PIĄTEK godz. 18.00

Jest to jedyny dzień w roku, gdy na całym świecie nie odprawia się Mszy Św. To dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Ołtarz jest obnażony – bez obrusów, krzyża i świec.

O godz. 18.00 sprawować będziemy Liturgię Męki Pańskiej czytanie Męki Pańskiej, modlitwa powszechna, adoracja krzyża, Komunia Św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Za adorację i ucałowanie krzyża można uzyskać odpust zupełny. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 21.00. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły (l posiłek do syta i 2 lekkie) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dobrze byłoby gdyby post tego dnia mogły zachować również dzieci. Prawem wstrzemięźliwości związane są osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast prawem o poście związane są osoby od 18 do 60 roku życia. Także osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia są w tym dniu zobowiązane do przestrzegania tego prawa.

WIELKA SOBOTA godz. 18.00

 Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.9.00 do 18.00

Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z 4 części:

-Liturgii Światła:

-Liturgii Słowa Bożego: czytania ze Starego i Nowego Testamentu;

-Liturgii  Chrzcielnej: odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego 

-Liturgii Eucharystycznej.                                                       

  Po Mszy św. nie ma adoracji.

Tego dnia można zyskać odpust zupełny za odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego 

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Rezurekcja o godz. 6.00 –

Pozostałe Msze Św. o 9.45, 11.30 i 16.00.

W poniedziałek wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę są przeznaczone na uczelnie katolickie.

77 komentarzy

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.